Northwest A Divisional Track - WHS Distance Placers

Divisional placers since 2000

Girls
Boys
800 Meters
800 Meters
1600 Meters
1600 Meters
3200 Meters
3200 Meters

Girls

800 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 1 Tara Halpin 2:26.03
2000 6 Cassie Marcial 2:31.12
2001 5 Rose Heider 2:33.87
2003 6 Aaryn Manning 2:29.96
2004 6 Ingrid Segarra 12 2:32.08
2004 8 Kali Schmidt 9 2:33.65
2005 4 Kali Schmidt 10 2:29.72
2005 5 Lauren Kuennen 9 2:31.62
2006 4 Beth Donovan 9 2:29.81
2006 5 Lauren Kuennen 10 2:30.48
2007 3 Anne Danczyk 12 2:27.84
2007 5 Natalie Kearns 10 2:30.80
2008 1 Lauren Kuennen 12 2:22.49
2008 2 Carly Schwickert 9 2:25.26
2008 4 Stella Holt 9 2:25.60

1600 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 1 Tara Halpin 5:23.85
2000 2 Cassie Marcial 5:25.82
2004 7 Ingrid Segarra 12 5:31.36
2005 4 Anne Danczyk 10 5:46.7
2006 3 Beth Donovan 9 5:31.61
2006 6 Anne Danczyk 11 5:47.01
2007 2 Beth Donovan 10 5:28.09
2007 3 Anne Danczyk 12 5:36.65
2007 5 Clare Miller 11 5:38.12
2007 6 Janna Rozar 12 5:39.50
2007 7 Loni Hanson 9 5:55.10
2008 1 Lauren Kuennen 12 5:18.57
2008 3 Stella Holt 9 5:34.20
2008 4 Bailey Eaton 9 5:36.00
2008 5 Clare Miller 12 5:42.43
2008 7 Jessica Sagen 9 5:52.73

3200 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 1 Clare Anderson 12:34.33
2000 5 Rose Heider 13:14.80
2001 5 Claire Anderson 12:29.0
2005 6 Anne Danczyk 10 12:49.7
2005 7 Clare Miller 9 13:05.0
2005 8 Janna Rozar 10 13:14.0
2006 5 Clare Miller 10 13:09.44
2006 6 Janna Rozar 11 13:27.48
2007 2 Loni Hanson 9 12:20.64
2007 3 Janna Rozar 12 12:30.03
2007 4 Clare Miller 11 12:41.83
2007 6 Kelly Beiser 10 13:11.81
2008 2 Lauren Kuennen 12 12:20.98
2008 3 Bailey Eaton 9 12:22.77
2008 4 Clare Miller 12 12:24.44
2008 5 Loni Hanson 10 12:25.16
2008 6 Jackie Cassidy 9 12:27.74

Boys

800 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 6 Kurt Paulson 2:04.51
2001 3 Nathan Steele 12 2:04.18
2001 4 Cody Martinson 10 2:04.47
2001 5 Matt Helgath 9 2:05.55
2001 6 Josh Schmidt 10 2:08.22
2002 1 Cody Martinson 11 2:00.0
2002 2 Matt Helgath 10 2:00.8
2002 5 Brandon Halpin 2:04.8
2003 1 Matt Helgath 11 1:58.80
2003 2 Cody Martinson 12 2:00.29
2004 1 Matt Helgath 12 1:57.25
2004 5 Cody Henning 12 2:02.85
2005 6 Luke Snaric 11 2:07.4
2007 3 Drew Coco 10 2:00.51
2007 4 Ian Mallams 12 2:02.53
2008 2 Drew Coco 11 1:57.30
2008 3 Michael Samdahl 12 2:04.70

1600 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 3 Eddie Heider 10 4:34.70
2001 2 Eddie Heider 11 4:37.6
2002 1 Eddie Heider 12 4:28.0
2002 2 Matt Helgath 10 4:34.9
2005 4 Drew Coco 9 4:43.41
2005 5 Ian Mallams 11 4:45.32
2006 1 Drew Coco 10 4:30.66
2006 3 Ian Mallams 12 4:41.13
2007 1 Drew Coco 11 4:22.77

3200 Meters

Year Place Name Grade Time
2000 5 Eddie Heider 10 10:23.16
2001 2 Eddie Heider 11 10:25.4
2002 1 Eddie Heider 12 10:02.7
2006 5 Drew Coco 9 10:35.11
2006 6 Jacob Fern 11 11:05.72
2007 1 Drew Coco 10 10:01.10
2007 3 Ian Mallams 12 10:12.40
2007 5 Erik Anderson 12 10:31.75
2008 1 Drew Coco 11 9:51.22